Testere Dişli Aslan Pençesi Faydaları Nelerdir?
11 Temmuz 2024

Testere Dişli Aslan Pençesi Faydaları Nelerdir?

Testere Dişli Aslan Pençesi Faydaları

Testere dişli aslan pençesi, bilimsel adıyla Alchemilla vulgaris, çok eski dönemlerden itibaren kadınların çeşitli rahatsızlıklarına deva olmuş bir bitkidir. Genellikle çayırlarda ve ormanlarda doğal olarak yetişir ve gülgiller familyasına ait yabani bir bitkidir. Bu dayanıklı bitkinin faydalarının doğru ve etkili bir şekilde kullanılabilmesi için bazı önemli hususlara dikkat edilmelidir.

Bitkinin Özellikleri

Testere dişli aslan pençesi, 50-60 cm boyunda çok yıllık otsu bir bitkidir. Kökleri geniş ve dayanıklıdır. Yaprakları geniş olup, sarıdan yeşile giden çiçekleri vardır. İçeriğinde tanen ve uçucu yağlar bulunur. Bu bitki, fazla sıcak olmayan, nemli topraklarda ve gölgede yetişir. Işığı sevmesine rağmen direkt güneş ışığından olumsuz etkilenir.

Testere Dişli Aslan Pençesinin Faydaları Nelerdir?

  • Bu bitkinin sapları ve yaprakları kabızlık etkisi göstermeden ishale iyi gelir. Çayı hazırlandığında bağırsaktaki peristaltik hareketleri yavaşlatır ve kontrol altına alır. Özellikle hareketli bağırsak sendromu hastalarının yakınmalarını giderir.
  • Şeker hastalarında zor kapanan yaraların iyileştirilmesinde ve ameliyat yaralarının hızlı kapanmasında etkilidir.
  • Demire bağlı anemi sorunu olanlara haftada 5-6 defa çayı önerilmektedir.
  • Gebelik döneminde rahim kaslarını güçlendirir ve düşük riskini azaltır. Gebeliğin ilk trimesterinden sonra düşük riski olan kadınların kurtarıcısıdır. Bitkinin çayı, gebelikte ilk üç aydan sonra günde 1-2 defa içilerek kullanılır.
  • Erken yaşta beklenmedik bir şekilde menopoza girme riski bulunan kadınlara tavsiye edilir. Adet düzensizliği olan kadınlara, kadınlık hormonlarının düzenlenmesinde ve rahimdeki miyomların sebep olduğu kanamaların kontrol altına alınmasında oldukça etkilidir.
  • FSH hormonu yüksekliğinde kadınlara tavsiye edilir. Kadınların erken yaşlarında adet kanamasının 3. gününde yapılan tetkiklerde FSH hormonunda yükselme olursa, erken menopoz riski meydana gelebilir. Bu kadınlarda paniğe ve endişeye neden olur. Hormonal dengesizlikle birlikte adet düzensizlikleri gelişmeye başlar. Bu durumu yaşayan kadınlara testere dişli aslan pençesi kürü tavsiye edilir.
  • Adet döneminde aşırı kan kayıplarına ve adetlerin gereğinden uzun sürmesine engel olur.
  • Kadınlarda genellikle endişe ve üzüntü gibi durumlar yaşandığında, adetler birkaç gün erken başlayabilir, stresli olunan dönemlerde ise adetler birkaç gün gecikebilir. Bu bitki kadınların ruh halinin düzeltilmesinde de etkilidir. Testere dişli aslan pençesinin kadınlara bu derece faydalı olmasının nedeni içeriğinde bulunan phlobaphen maddesidir.

Ekstra Bilgiler ve Kullanım Alanları

Birçok ülkede bu şifalı bitkinin farklı sorunlarda kullanıldığı görülmektedir. İsviçre’de inme ve damar sertliği sorunlarında, Macaristan’da diüretik ve yara tedavisinde kullanılır. Ayrıca, testere dişli aslan pençesinin döl yatağını kuvvetlendiren, yağ yakan, kas kayıplarına engel olan, meme, lenf ve prostat kanserini önleme ve tedavi etme, romatizmal ağrıların giderilmesi gibi önemli faydaları bulunmaktadır. Ancak diğer şifalı bitkiler gibi mutlaka bir uzmana danışılarak kullanılması tavsiye edilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

hakan

29 Mayıs 2024 Çarşamba

ben 26 yaşındayım benim göğüslerim biraz büyük yani avuca gelebilecek kadar varlar ve tşört giyemiyorum utanıyorum bu testere dişli aslan pençesi küçülmesinde faydası olur mu

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Hakan,

Göğüslerin boyutu ve şekli genetik, hormonal dengeler ve vücut yapısıyla ilgili olabilir. Testere dişli aslan pençesi gibi bitkisel ürünlerin bazı faydalar sağladığına dair iddialar bulunsa da, bu konuda bilimsel olarak kanıtlanmış ve garanti edilmiş sonuçlar bulunmamaktadır. Eğer göğüslerinizin boyutundan rahatsızlık duyuyorsanız, bir sağlık profesyoneline veya bir uzmana danışmanız daha doğru olacaktır. Bu şekilde, size en uygun ve etkili çözümü bulabilirsiniz. Kendi başınıza bitkisel ürünler kullanmak yerine, uzman görüşü almanız sağlığınız açısından daha güvenli olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Hakan,

Testere dişli aslan pençesi bitkisinin göğüs küçültme üzerinde bilimsel olarak kanıtlanmış bir etkisi bulunmamaktadır. Bu tür bitkisel çözümler yerine bir doktora danışmanı ve profesyonel destek almanı öneririm. Kendini rahat hissetmek önemlidir, bu konuda utanma hissetmene gerek yok.

Sağlıklı günler dilerim.

3. Cevap
cevap

Rüştü

Kesinlikle beslenme düzeninize dikkat ermeniz ve fazla kilolarınızdan kurtulmanız gerekir. Bu eylemleri spor ile de birleştirirseniz severek tshort giymeye başlayacaksınızdır.

4. Cevap
cevap

Duyal

Vücut geliştirme ve ağırlık çalışmanı öneririm. O göğüslerin kasa dönüştüğünü düşünsene? Çok havalı.

soru

MEVLÜDE

22 Nisan 2024 Pazartesi

HİPERTANSİYON HASTALARINADA İYİ GELİYORMU

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Evet, hipertansiyon hastaları da uygun diyet ve tedavi ile kan basıncını kontrol altında tutabilirler. Ancak, her hastanın durumu farklı olduğu için doktorlarına danışmaları önemlidir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni